KAYNAKLAR

AQ8 EMS Antrenman Cihazı ile Karın Bölgesinin Güçlendirilmesi

Dr. Elvia Santos

"Specialist in Aesthetic Medicine,
University graduate for the Complutense University of Madrid"

Giriş

Genel olarak estetik tıp sektöründe ve kliniğimizde hastalarımız tarafından en çok talep edilen konulardan biri güçlendirilmiş ve iyi şekil verilmiş karın bölgesidir. Bu sadece sağlıklı görünümün bir işareti değil; aynı zamanda estetik olarak çekiciliği, yaşam kalitesini ve mutluluğu yansıtan bir olgudur. Elektriksel Stimülasyon (EMS) kas gelişimi için başka bir alternatif haline geldiğinden beri gelişmesi ve güçlendirilmesi zor olan karın bölgesinde kullanmanın gerçekten yararlı olup olmadığını sürekli olarak kendimize soruyoruz.

Elektriksel Stimülasyon ile karın kaslarının güçlendirilmesi oldukça yaygın bir şekilde kullanılan bir uygulamadır aslında. Elde edilen sonuçlar vakaların çoğunda şüphesiz bir şekilde tatmin edicidir ve kemik yapısına ve bağ dokulara olan yararları da kanıtlanmıştır.

Peki, Elektriksel Stimülasyonu (EMS) karın bölgesinin güçlendirilmesinde başarılı kılan şey nedir? Bu sorunun cevabı herkes için oldukça açıktır: Karın kasları egzersizi yeterli değildir; karın kaslarını saran yağ tabakasının da elimine edilmesi gerekir, bu nedenle karın bölgesinin kas gelişimi, bu alanda EMS’nin etkinliğinin de kanıtlandığı 3 faktöre dayanır:

Ems ile karın çalışması
AQ8 Ems Teknolojisi ile karın çalışması

1- Yüzeysel yağların azaltılması

Aktif elektro stimülasyon (EMS) ya da elektro fitness, hedefi tam olarak belirlenmiş elektriksel sinyaller ile enerji tüketimini artıran rutin fiziksel egzersizlerin bir kombinasyonudur.

Bu, kaçınılmaz olarak kas liflerinin çoklu mitokondrilerinin solunum artışı sayesinde bazal metabolizma hızını tetikleyen kas liflerinin hücre yenilenmesi sürecini başlatır. Yüzeysel yağ katmanlarında azalma ve ince bir pannikül farkedilir; bu talep edilen kas definisyonunu sağlar

2- Eş zamanlı olarak tüm kas gruplarının çalışması

Tüm karın kaslarının güçlenmesi ve “core” olarak adlandırılan bölgenin genel olarak güçlenmesi için aerobik egzersizler dahil tüm vücut üzerinde yapılan çalışmalara odaklanmak esastır.

Aktif elektro stimülasyon veya elektro fitness ekipmanlarının çoğunda, antrenman sırasında 9 ile 10 kas grubu aktifleştirilir. Bio-Suit’lere, her bir kasın stresinin azalmasını ve fiziksel egzersizin etkinliğini arttıran, her biri ayrı olarak çalışan, kasların gevşeme ve kasılmasını sağlayan 10 çift elektrot bağlanır.

3- Karın kaslarının doğru ve kontrollü bir şekilde çalıştırılması

EMS antrenmanlarında sinyallerin yoğunluğu, rahatsız edici veya aşırı zorlama hissi olmadan, kademeli olarak arttırılır. Güç, sinyallerin yoğunluğu ve süresi her kişiye uyacak şekilde ayarlanabilir.

Sinyaller arasındaki zaman aralıkları egzersiz sıklığı ve antrenman derecesine göre ayarlanabilir. EMS antrenmanlarının ana hedefi kas sistemini güçlendirmek üzerine olsa da bazı doku iyileştirmelerinde de kullanılır. “Portakal kabuğu cilt”, sarkıklık, cilt germe vb. doku iyileştirmelerinde kullanılmak üzere 5-7 Hz arası düşük frekans ve daha çok yüzeysel sinyaller ile dermal aktivite üzerine yoğunlaşan farklı özel matabolik programlar da mevcuttur.

Sonuçlar yaş, metabolizma ve kas lifi tipi, fiziksel durum vb. özel durumlara bağlıdır.

Perineyi şekle sokan kasları hızlı ve efektif şekilde güçlendirmesi ve karın kaslarının ayrılmasını azaltması gibi sebeplerden dolayı, doğum yapmış kadınlar özellikle karın antrenmanları için EMS sisteminden faydalanmaktadırlar.

Spor salonlarında, güzellik merkezlerinde veya özel merkezlerde yapılan özel antrenmanların yanında, aktif ve multidisipliner bir şekilde egzersiz yapılması da önerilmektedir. Açık havada ve bol oksijenli ortamda yapılan egzersiz ince ve sağlıklı bir yaşamı ifade eder.

EMS sistemi ile karın bölgesi çalışmalarının belki de en önemli ve başarıda büyük bir yüzdeye sahip olan son faktörü ise, hepimizin tahmin ettiği gibi beslenmedir.

Sağlıklı diyet konusuna gelindiğinde tavsiyeler çok da farklı değildir; düşük yağ, düşük karbonhidrat, protein, düşük şeker ve çok sebze.

EMS, kas sisteminin bütününde egzersiz yapmak için etkili ve güvenli bir araçtır, fakat sağlıklı ve tatmin edici bir yaşam sürmenin tek yoludur diye de düşünülmemelidir.

Beslenme alışkanlığı, açık havada yapılan egzersiz, antrenmanın yoğunluğu ve sürekliliği gibi her faktör önemlidir ve belirli bir etkiye sahiptir.

Ems antrenmanı