AQ8 HAKKINDA

AQ8 Sistem Hakkında

SIK SORULAN SORULAR

EMS antrenmanı farklı kas gruplarına göre değişen statik ve dinamik egzersizler içerir. Elektriksel akımları vücudunuza zararsız bir şekilde iletecek olan özel bir kıyafet (BIOSUIT) giyilir. En derin kas grupları dahil birçok kas grubu aynı anda çalışmaya başlar ve performansınız geleneksel antrenmanlara göre çok daha yoğun bir hale getirilir

EMS sisteminde, kasların çalışması ve görevlerini yerine getirmesi için beyin tarafından gönderilen elektriksel uyarılar taklit edilir. Günlük hayatımızda yaptığımız her hareket için beynimiz tarafından elektriksel uyarılarla komutlar gönderilir. EMS antrenmanlarında da benzer uyarı sinyalleri kas gruplarına gönderilir. Bu sayede 20 Dakikalık bir antrenman ile yaklaşık 4 saatlik geleneksek antrenmana eşdeğer performans sergilemeniz sağlanır.

EMS sisteminin temeli yıllar öncesine dayanmaktadır ve onlarca yıllık geleneğe sahiptir. İlk olarak doktorlar ve fizyoterapistler tarafından rehabilitasyon için kullanılmıştır ve halen kullanılmaya devam edilmektedir. Yapılan birçok araştırma ve inceleme EMS sisteminin etkinliğini ve zararsızlığını açıkça ortaya koymuştur.

EMS teknolojisi, uzun yıllardır sadece doktorlar ve fizyoterapistler tarafından değil, rekabetin yüksek olduğu spor alanlarında da kullanılmıştır. Tıbbi alanda Elektronik Kas Stimülasyonu (EMS), kas odaklı şikayetler (Sırt-Bel ağrıları vb.) için en çok başvurulan tedavi yöntemlerinden biridir. Rekabetin yüksek olduğu spor alanlarında da sporcuların kas güçlerinin arttırılması için kullanılmaktadır.

EMS antrenmanlarında gönderilen elektriksel uyarılar iskelet kaslarına yöneliktir ve sadece bu kas grubunu etkiler, organ kaslarına veya kalbe ulaşmaz. Dünyanın lider firmalarından AQ8 Kablosuz (Wireless) Ems Teknolojisi ile hiçbir sıkıntı yaşamadan antrenmanlarınızı gönül rahatlığıyla yapabilirsiniz.

EMS sisteminin en önemli avantajlarından biri, kas yapımında ve güç kazanmada büyük rol oynayan "Hızlı Kasılan Kas Lifleri" üzerindeki yüksek uyarımıdır. Klasik olarak yapılan yüksek yoğunluktaki güç antrenmanlarında setlerin sonuna doğru bu kaslara ulaşılır ve çalışması sağlanır. Bu tür ağır antrenmanlarda iskelet yapınızda ve eklemlerinizde ekstra yükten dolayı stres oluşur. EMS sistemi ile bu yüklere gerek kalmadan bu tür kasları uyarmanız mümkün olmaktadır. EMS sayesinde kas yıkımı sonrasına dahi etki etmeniz mümkün olur.

EMS teknolojisinin kalp ve dolaşım sistemi üzerindeki etkisi geleneksel antrenmanlara göre çok daha düşüktür. Geleneksel antrenmanlarda kalp atış hızı ve kan basıncında büyük dalgalanmalar olurken, EMS antrenmanlarında çok daha sabit ve düşük değişimler olur.

EMS antrenmanlarında bir çok kas grubu aynı anda çalıştığı için dayanıklılık düzeylerinin muazzam bir şekilde gelişmesi sağlanır.

EMS antrenmanları, her türlü spor için destekleyici antrenman olarak yapılabilir. Farklı alanlardaki bir çok sporcu EMS teknolojisini kullanmaktadır. EMS sistemi ile sporcunun hız, güç ve dayanıklılık kapasitesi arttırılır.

Evet, EMS antrenmaları yorucudur fakat keyiflidir. Düşündüğünüzden çok daha fazla terleticidir. EMS antrenmanları uzman gözetiminde yapıldığı ve kişiye özel olarak tasarlandığı için sınırlarınız ve kapasiteniz doğrultusunda bir eğitim alırsınız. Gereğinden fazla vücudunuzun yorulmasına izin verilmez.

EMS antrenmanları özel kıyafetler giyilerek yapılır ve kişiye özel olarak tasarlanır. Bu nedenle konusunda uzman antrenörler eşliğinde yapılması gerekir. Kişisel antrenör ile çalışmak antrenmanı daha etkili hale getirir. Eğitmeniniz sınırlarınız doğrultusunda sizin için yoğun egzersizler seçer ve sizi maksimum performansa göre motive eder. Hareketlerin doğru bir şekilde yapılması konusunda size yardımcı olur ve etkiyi artıracak ipuçları verir. Bu sayede olası sakatlıkların önüne geçilmiş olur.

Genel olarak EMS antrenmanına katılmak için sağlıklı olmak önemlidir. Aşırı bir yorgunluğunuz, soğuk algınlığınız veya fiziksel kısıtlamalarınız varsa, kendinizi zorlamamanız adına durumunuzu antrenörünüze bildirmenizi öneririz.

Antrenmandan önce sıvı takviyesi yapmanız önemlidir. Tamamen boş bir mideyle antrenmana katılmamanız gerekir. Yoğun bir antrenman seansı için gerekli enerjiyi sağlaması açısından karbonhidratlı hafif bir öğün yeterli olabilir. Sonuç olarak EMS antrenman seanslarına aç karnına katılmamanız tavsiye edilir.

Antrenmandan kısa bir süre sonra bol su almalısınız. Karbonhidrat ile birlikte protein takviyesi almanız da önerilir. Bu beslenme vücudunuzun onarımını hızlandırmak ve de kas oluşumunu arttırmak için gereklidir.

Hemen hemen tüm kaslarınızı geren yoğun bir titreşim hissedersiniz. Yoğun bir şekilde hissedilir fakat sizi incitmez veya rahatsız etmez. Eğitim zorlayıcı bir özelliğe sahiptir, bu sebepten çok uzun süre yapılmaz. Özellikle yeni başlayanlarda, diğer tüm geleneksel antrenmanlarda da olduğu gibi, antrenmanı takip eden günlerde kas ağrısı hissedersiniz.

Özellikle yeni başlayanlar için, büyük olasılıkla evet. Unutmayın ki ağrıyan kaslar yorucu bir fitness antrenmanının olası en büyük göstergeleridir. Özellikle güç tabanlı EMS antrenmanlarından sonra bu etki çok daha yoğun olabilir. Profesyonel rehberlik, antrenman sırasındaki motivasyon ve son derece etkili ve derin kas uyarı kombinasyonu EMS’yi tüm fitness antrenmanları arasında verimlilik şampiyonu yapar.

Hayır, EMS antrenmanına katılmak için herhangi bir deneyime ihtiyaç yoktur. Her yaş için uygundur. Antrenmanlar tamamen uzman eğitmenler eşliğinde gerçekleştirildiği için hedefleriniz doğrultusunda en uygun antrenman biçimi ve yoğunluğu uygulanacaktır.

EMS antrenmanlarındaki aktif kas iskelet sistemindeki yoğun uyarımlar pasif kas iskelet sistemini (kemikler, kıkırdak, bağ ve intervertebral diskler) de olumlu yönde etkiler.