KAYNAKLAR

FONKSİYONEL ELEKTROSTİMÜLASYON SİSTEMİ

Prof. Corenstein Gorkin

"Beden Eğitimi Profesörü-Wintage Beden Eğitimi ve Spor Enstitüsü, İsrail."

İlerlemeye devam ederseniz dünya da sizinle yürüyecek, durursanız, dünya sizsiz yürüyecek

Aktif Elektriksel Kas Uyarımı, yani kısaca “EMS (Electrical Muscle Stimulation)”, antrenmanın yeni şeklidir. İyi bilindiği üzere, yeni olan bir şey, değişime karşı koyar, geleneksel olana tehdit oluşturur, diğer disiplinler tarafından fethedilmiş olan alanları istila eder ve kurulu olan sistemleri uyandırır.

Elektriksel uyarım sistemi çok eskiye dayanır aslında. Başlangıçta elektrotlar, dinlenmekte olan birey ile birlikte pasif bir şekilde kas gruplarını uyarmak için vücudun farklı kısımlarına yerleştirilmiştir. Zamanla elektrotlar, belirli kas bölgelerini uyarmak için geliştirilmiş ve böylece kuşak, bileklikler, kas çizgileri doğmuştur. Aynı ilke ile elektrotlar kişilerin dinlenme zamanlarında kullanılmıştır. Aktif Elektriksel Kas Uyarımı son yıllarda yeni bir ilke ile birlikte ortaya çıkmıştır. Uyarımların dinlenme esnasında değil hareket halinde ve bir antrenman kapsamında alınması esasına dayanır.

Aktif EMS’nin ilkesi, elektriksel uyarıcı ve vücut hareketi arasında bir denge oluşturmaktır. Eğer uyarıcının yoğunluğu çok yüksek ise, artikiülatör yelpazesinin genişliğindeki duruşlarda olduğu gibi, egzersizleri doğru bir şekilde yapmak mümkün olmayacaktır ve kişi çok çabuk yorulacaktır. EMS Antrenmanlarının her zaman sağlık alanındaki bir profesyonel gözetimi altında yapılmasının en önemli nedeni budur. Ayrıca, Elektriksel Uyarım teknolojisinin dev adımlarla ilerlediğini belirtmekte de fayda vardır. Son zamanlara kadar, EMS makinelerindeki en gelişmiş olanlar, Miha Bodytec, X-Fit, X-BODY, vb. gibi markalardı. Bu konsollarda, elektriksel uyarıcıları, umbilical adı verilen bir kablo aracılığıyla kaslara göndermek için elektro uyarım yeleğine bağlanır. Piyasaya yeni sunulan en büyük yenilik ise kablosuz makinelerdir. Bu konuda piyasa lideri de şüphesiz, yukarıda bahsedilen umbilical kablosunun herhangi bir sınırı olmaksızın uzun mesafelerde hareket edebileceğiniz, çok güvenilir ve kullanıcı dostu olan, bahsi geçen makinelerin uyum standardını koruyan AQ8 System’dir.

Aktif Elektriksel Uyarım sistemi nedir?

Kısa zamanlı (sadece 20 dakika), çok etkili, çok modern bir antrenman sistemidir. EMS antrenmanlarında 300'den fazla kas aynı anda aktifleştirilir. Kas direncini iyileştirir, kas sistemini arttırır, aerobik ve anaerobik direnci artırır, gücü artırır. Çok az yan etkisi vardır.

Yaş sınırı olmaksızın 16 yaşından büyük herkes için uygundur. Antrenman türü hedeflenen kas grubuna göre belirlenir ve kişiye özel olarak ayarlanır.

Bütün bu avantaj ve etkinliğinin yanında unutulmaması gereken temel bir konu vardır: Bedeni değiştirmek için zihnin değişmesinin gerektiğidir. Bu nedenle, antrenmanların ve yeme alışkanlıklarının yanında, aşırıdan kaçınmak ve iyi uyumak gibi sağlıklı yaşamı destekleyen davranışlarla birlikte kombine edilmelidir.

Eğer genellemek gerekirse, EMS uygulamak için ideal grup, 16 yaşından başlar, hareketlerini kontrol edebilme yetisine sahip her yaş grubuna kadar gider.

AQ8 Ems Teknolojisi

Her zaman sorduğumuz klasik sorulardan biri: “En iyi antrenman hangisidir? ”Bazıları için yüzme, bazıları için ise jimnastik, koşu, vb.’dir. Önemli olan cevabı genelleştirmek değil, soruya odaklanmak, kısaca, farklı bir şekilde sormaktır.

Örneğin; her kişiye özel en iyi antrenman hangisidir? Bu ayakkabı gibidir, en iyi ayakkabı, size rahat bir şekilde uyan ayakkabıdır. Antrenmanda da aynı şey geçerlidir, en iyi antrenman, her kişiye özel olarak uyarlanan antrenmandır. Sağlık konusunda evre çok açıktır. Hareketsiz yaşam tarzının, kalp yetmezliği, yüksek tansiyon, obezite, şeker hastalığı gibi kronik olan ancak bulaşıcı olmayan hastalıklarla ilgili en önemli faktör olduğu bilinmektedir. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, 10 kişiden 9’u hareketsiz yaşam tarzına sahiptir. Ancak durum düşünüldüğü kadar kötü değildir. Günümüzde insanlar daha fazla spor yapmaya başladılar. 10 yıl önce, iyi bilinen “koşucular” neredeyse yoktu. Günümüzde sokaklar, onların büyük etkinlikleriyle doludur. Daha önce spor salonu zincirleri yoktu, şimdi ise küçük ya da büyük tüm şehirlerde var. Her yıl yeni antrenman disiplinleri ortaya çıkıyor; Zumba, Tae Bo, vb. Fikir, her zaman eklemektir ve bugün EMS antrenmanları, dünya çapındaki yerini almaya devam etmektedir. En önemli merkezlerin yer aldığı İspanya’dan, dünyanın geri kalan kısmına büyük ölçüde yayılmıştır.

EMS antrenmanın temel rutinlerine dikkat edilmelidir:
 • Yüklenme prensibi, hacim ve yoğunluk. Özellikle dizi ve tekrar sayıları ve egzersizin türü ve yüklenmesi.
 • Değişkenlik. Rutinler, hedef kas gruplarına göre değişen, devre rutinleri, istasyonlar, yönlendirilmiş egzersizleri ve benzeri egzersizleri bütünleştirmelidir.
 • Tüm antrenman planlarının açık bir çalışma hedefi olmalıdır.
 • Özgünlük. Antrenmanlar, spesifiktir ve her kişi için özel olarak tasarlanmıştır. Egzersizlerdeki ilerleme egzersizlerin gerçekleştirilmesinde zorluk derecelerinin artırılması gerektiği anlamına gelmektedir. Örneğin, halter olmadan çömelme hareketi, halter ile çömelme hareketi vb.
 • Geçiş ve toparlanma, yoğun egzersizlerden sonra daha az yoğunluğa sahip olan egzersizler dahil edilmelidir.
 • Bireysellik, antrenmanı kişisel ilgi alanlarına ve ihtiyaçlara göre uyarlanmalıdır.
 • İzotonik egzersizleri (dinamik), izormetrik (statik) ve kas aktarımını (engel atlama, vb.) birleştirmelidir.
 • Motivasyon ve yaratıcılık, kullanılan malzemelerde (lastikler, halterler, değnekler, toplar, vb.) olduğu gibi egzersizlere de önem verilmelidir.
 • Son olarak, elektriksel uyarımdan önce 3 dakikalık bir rutin esneme yapılmalıdır.

EMS antrenman sistemi temel olarakfonksiyonel egzersizlere odaklanır. Zincirleme şekilde, çekme hareketleri,  ayaktan kollara ve tam tersi yönde vücudun bir tarafından diğerine doğru yapılan hareketleri içerir. Birçok hareketle birlikte izotonik kasılmaları, statik ya da izometrik, kas aktarımı hareketlerini, pliometrik egzersizleri ya da atlamayı da birleştiren hareketlerdir.

Aerobik ve anaerobik sistemleri bir araya getirir, fiziksel eforlara karşı dayanıklılık yeteneğini artırır.

4 çalışma programına bölünmüştür

1. Karın bölgesi – Aktif ve pasif egzersizleri birleştirir

2. Genel sınırlandırma – Aktif, pasif egzersizleri ve durağan çalışmaları birleştirir.

3. Genel kardiyo  – Aktif, pasif egzersizleri, aktarım çalışmalarını ve zıplamayı birleştirir.

4. Alt alan ve arka kısım – Aktif, pasif egzersizleri birleştirir ve destekler.

Egzersiz türleri: çömelme hareket, lunge hareketleri, bir bacakta lunge hareketi, plank hareketi, karın destekleri, vb.

Bu sistemler prensip olarak, yapının esnekliğine dayanmaktadır. Yeni başlayanlar için, çalışma programlarının 1 ya da 2 seri ile planlanmasının ve kapasitelerine uygun olarak tekrarların yapılmasını anlamak önemlidir.

Sistemin genel özellikleri:

 • Seri sayısı: 1 ve 3 arasında değişir
 • Tekrarlama sayısı: 8 ve 12 arasında değişir
 • Kasılma türü: aktif ve pasif
 • Kasılma türünün aktif hareketle başlanarak, izometrik, aktarma ve zıplama çalışmasıyla yavaş yavaş artırılması tavsiye edilir.
 • Sonuç olarak, antrenman, yük, etki, hız ve egzersiz sayısı artırılarak ya da azaltılarak her kişinin kapasitesine göre uyarlanır.

Bu makale, Aktif Elektiksel Uyarımı hakkında, EMS’nin son yıllardaki gelişimi hakkında, kablosuz AQ8 System makinesinin yeni sistemleri hakkında ve Corenstein antrenman sistemi hakkında bilgi vermeyi amaçlar. Antrenman için gereken farklı araçların önemini anlamak temeldir. Seansların, çalışma hedeflerine dikkat edilerek planlanması ve sağlık alanında uzmanlaşmış bir kişi tarafından gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Günümüzde fiziksel aktivite, günlük yaşantımızın bir parçası olmalıdır, önemine dair bilinçlenmeli ve bilgili olunmalıdır, bu durum sağlıklı olmak ve hastalıkları önlemek için önemlidir. Elektriksel Uyarımın geleceği, tecrübe ve bilginin birleştiği rasyonel, pratik bir görünüm üzerine odaklanmaya devam edecektir.

Elektriksel Uyarım Sistemini kullananların deneyimleri bu yönteme olan güveni güçlendirmiş ve beklentileri karşılamıştır. Elektriksel Uyarım sistemi günümüzde fitness ve sağlık dünyasında yeri doldurulamaz bir parça haline gelmiştir.